Co brać pod uwagę, planując system alarmowy?

Chcesz mieć system alarmowy “z prawdziwego zdarzenia” – system, który będzie zaprojektowany w odpowiedni sposób i w 100% spełni Twoje oczekiwania? Mimo że może się to nie wydawać trudnym zadaniem, by zrobić to dobrze, potrzeba i wiedzy, i doświadczenia w tym zakresie! Dowiedz się, co brać pod uwagę, planując system alarmowy!

Co brać pod uwagę, planując system alarmowy?

Zacznijmy od tego, czym jest w ogóle system alarmowy. To zespół elementów, które łącznie tworzą system mający na celu wykrycie niepożądanego zdarzenia i jego sygnalizację w określony sposób. Alarmy można klasyfikować na podstawie różnych kryteriów. Jeżeli chodzi o zasilanie, wyróżniamy systemy alarmowe bezprzewodowe i przewodowe. Ze względu na swoje przeznaczenie, systemy alarmowe dzielimy m.in. na antywłamaniowe, przeciwpożarowe, CCTV czy systemy kontroli dostępu.

Jeśli mielibyśmy najkrócej określić, czym charakteryzuje się dobry system alarmowy, napisalibyśmy, że to system, który udaremni jakąkolwiek próbę włamania czy kradzieży. Pytanie tylko, jak zaprojektować system alarmowy, by spełniał to właśnie zadanie?

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek!

Co wziąć pod uwagę podczas projektowania systemu alarmowego? Nie jest to wcale łatwa sprawa! Postanowiliśmy więc wymienić trzy podstawowe aspekty, o których trzeba pamiętać!

System alarmowy, jak już wspomnieliśmy, składa się z co najmniej kilku (a często zdecydowanie większej ilości) elementów. Zaliczają się do nich m.in. centrala sterująca, sygnalizatory oraz czujniki. Każdy z elementów jest dostępny na rynku w wielu wariantach i opcjach. Niestety, dość łatwo jest popełnić błąd, wybierając produkty, które nie będą do siebie pasować lub są słabej jakości.

Co więc zrobić, by kupić realnie najlepiej dopasowane elementy systemu alarmowego? Najlepiej jest poprosić o pomoc profesjonalistę, który nie tylko dobierze właściwe podzespoły, ale i na początku “wyrysuje” całą strukturę systemu alarmowego. Wtedy masz pewność, że kupisz odpowiednie sprzęty i do tego w odpowiedniej ich ilości!

Takie wsparcie świadczy również nasza firma DNMAX! Zachęcamy do kontaktu i skorzystania z profesjonalnego doradztwa.

Gdzie zamontować centralę sterującą, a gdzie poszczególne czujki? Jaki rodzaj systemu alarmowego wybrać – bezprzewodowy czy “z kablem”? Pytania tego typu można mnożyć w nieskończoność. Odpowiedzi natomiast najłatwiej otrzymać od osób, które na co dzień, zawodowo, zajmują się systemami alarmowymi!

Jeżeli natomiast chcesz samodzielnie zaprojektować i zamontować system alarmowy, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • centralka alarmu powinna się znajdować w miejscu z utrudnionym dostępem i być zamontowana tak, by była jak najmniej widoczna,
  • w zależności od typu czujnika, każdy może mieć inne wymagania co do montażu; istotne jest jednak to, by czujniki były zamontowane w możliwie najbardziej zaciemnionych miejscach, w dalszej odległości od źródła ciepła; warto je także montować w miejscach trudniej dostępnych,
  • dobrze jest umieścić w obiekcie kilka sygnalizatorów akustycznych (im więcej, tym lepiej); pamiętaj, że ich uruchomienie zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwa schwytania włamywaczy,
  • manipulator powinien znajdować się w miejscu niewidocznym, ale równocześnie – trudno dostępnym; bardzo często jest on instalowany blisko sypialni, co ułatwia uruchamianie ochrony na noc,

Samo umiejscowienie elementów systemu alarmowego to tylko część wyzwań związanych z jego planowaniem. Trzeba również wziąć pod uwagę konieczność skonfigurowania całego systemu!

Tu już nie podejmiemy się publikowania żadnych wskazówek, ponieważ konfiguracja zależy od wielu czynników – rodzaju sprzętów, ich modeli, typu chronionego obiektu… Jedno jest pewne – zanim system alarmowy będzie działał tak, jak tego oczekujesz, czeka Cię dużo pracy!

Zdecydowanie warto zainwestować w profesjonalny i odpowiednio go zaplanować, zamontować i skonfigurować! Już samo posiadanie takiego zabezpieczenia zdecydowanie zmniejsza ryzyko włamania czy kradzieży!

Jeśli wszystko to przekonuje Cię do konieczności posiadania sprawnego i dobrze skonfigurowanego systemu alarmowego, zachęcamy do kontaktu .Oferujemy kompleksowe wsparcie w zakresie projektowania, montowania i serwisowania systemów alarmowych.